szukaj

Konkretna księgowa


 

Księgowa - drętwa, sztywna, bez poczucia humoru, wpatrzona w cyferki i papierki, dla której człowiek jest sumą zysków i strat. To stereotyp. Świat widziany przez jego pryzmat wydaje się zupełnie inny niż jest w rzeczywistości. Nie pozwala on dostrzegać różnic pomiędzy poszczególnymi osobami danej grupy. A jego skutkiem jest dyskryminacja i szufladkowanie. Ile w stereotypach jest prawdy a ile generalizujących uogólnień sprawdzaliśmy w biurze rachunkowym Konkret w Bielsku-Białej.

Księgowość, podobnie jak większość innych zawodów, przyciąga określony typ ludzi. W zasadzie w każdym zawodzie osobowość i charakter powinny odpowiadać danemu rodzajowi pracy. Stereotyp określa księgową jako osobę o takich cechach jak: cierpliwa, dokładna, spokojna, powściągliwa. Czy te określenia znajdują swoje potwierdzenie w rzeczywistości? Czy brak tych cech może gwarantować, że księgowa będzie rzetelną, godną zaufania i kompetentną osobą?

Najpierw przyjrzyjmy się pracy księgowej. Jakie zadanie i obowiązki ciążą na specjalistach od cyferek?
Biuro Rachunkowe Konkret w Bielsku-Białej zajmuje się kompleksową obsługą dużych i małych firm, świadczy usługi finansowe a także zajmuje się pozyskiwaniem dotacji ze środków unijnych.

Poszczególne prace wykonywane przez księgowe to m.in.: księgowanie dokumentów, sporządzanie deklaracji, rozmowy z kontrahentami, rozliczenia podatkowe firm, sporządzanie wniosków o dotacje unijne.

Zapytaliśmy, co sprawia największą przyjemność w pracy księgowej. W wielu wypowiedziach pojawia się atmosfera, w jakiej Panie spędzają ośmiogodzinny dzień pracy. Wymieniana była również duża różnorodność zagadnień, którymi trzeba się zająć. Oczywiście bardzo motywującym czynnikiem potwierdzającym sens wykonywanej pracy jest zadowolenie klientów. Przerwa śniadaniowa też potrafi sprawić niemałą radość, ale w tym przypadku rodzaj pracy nie ma najmniejszego znaczenia.

Księgowa ma zawsze dużo pracy – mówi nam pracownica z biura Konkret – choć gorący okres to czas sprawozdawczy czyli od 10 do 25 dnia każdego miesiąca. Wtedy nie ma czasu na chorobę. Jednak nie można powiedzieć, że w pozostałe dni miesiąca pracy jest mniej – dodaje - po prostu nie odczuwa się tak bardzo presji czasu.

Wszyscy pracownicy biura zgodnie potwierdzają, że praca księgowej jest stresująca. To głównie odpowiedzialność jaka na nich ciąży sprawia, że z wielką uwagą i starannością należy kreślić konta i stawiać w nie kolejne cyferki.
   
Na pytanie: czy każdy może zostać księgowym? nie uzyskujemy twierdzącej odpowiedzi. Każdy może spróbować, ale zostanie tylko ten, który to po prostu lubi – mówi nam pracownik biura. Inna księgowa podkreśla z kolei dwie podstawowe cechy warunkujące zasadność bycia księgowym, a mianowicie uczciwość i odpowiedzialność.

W takim razie kto może zostać specjalistą od rozliczeń i sprawozdań? Jakie cechy powinien posiadać dobry materiał na księgowego? Od dziecka trzeba się bawić kalkulatorem i cyferkami – odpowiada załoga. Jeżeli ktoś lubi szukać, drążyć i zgłębiać to będzie dobrym księgowym – z przekonaniem mówi księgowa z bielskiej firmy.
Jednak odpowiedź, która w pełni potwierdziła moje przekonanie, że dział księgowości nie jest miejscem dla mnie, to „święta cierpliwość” – chyba najbardziej wymagana cecha tego zawodu.
   
Księgowość, podobnie jak większość innych zawodów, przyciąga określony typ ludzi, o danej osobowości i zainteresowaniach. Na podstawie doświadczeń Pań z biura Konkret można określić predyspozycje szczególnie istotne w zawodzie księgowej. Prawie we wszystkich wypowiedziach pojawia się cierpliwość – cecha najbardziej pożądana. Poza tym wymieniano staranność, dokładność i odpowiedzialność.
Określenie jednego typu osobowości księgowego jest trudne, a w zasadzie niemożliwe. Myślę, że zawód ten przyciąga różne typy ludzi, niekoniecznie tych, którzy powinni się tym zajmować – wyjaśnia księgowa z biura. Z mojego doświadczenia wynika, że do księgowości ludzie trafiają z przypadku. Często mieli inne plany i pomysły na siebie, ale życie je zweryfikowało – dodaje.

Stereotyp księgowego to osoba staranna, dokładna i powściągliwa – te pozytywne cechy w zasadzie znajdują swoje uzasadnienie w rzeczywistości, ale pojawiają się także opnie, że jest to osoba sztywna, drętwa i bez poczucia humoru.
Drętwa i sztywna nie jestem, bo jeszcze żyję – ripostuje jedna z księgowych. To chyba niezbity dowód, że poczucie humoru to cecha, której zawód księgowej nie przekreśla.  Poczucie humoru zależy od człowieka, a nie od zawodu jaki wykonuje – wyjaśnia. Osoby, z którymi pracuję mają fantastyczne poczucie humoru - dodaje.

Chcieliśmy również znaleźć księgową muszującą włosami na koncercie metalowym -  będącą całkowitym zaprzeczeniem ogólnie przyjętego poglądu o spokojnej księgowej. Jednak nie udało się. Przynajmniej nie w tym biurze. Muzyki metalowej nie znoszę. Wolę rock. Dowiadujemy się o upodobaniach muzycznych jednej księgowej.
   
Zwróciliśmy się również z prośbą o słowa zachęty dla wszystkich niezdecydowanych, rozważających wybór zawodu księgowego. I tu spotkało nas małe zaskoczenie, gdyż zamiast szczerych zachęt usłyszeliśmy słowa przestrogi skłaniające do zastanowienia się a nawet całkowitego odrzucenia decyzji wiązania swojej przyszłości z tym zawodem.

Wykonywana praca często narzuca przyjęcie określonych postaw i zachowań, dlatego nie można dokonywać oceny tylko i wyłącznie na tej podstawie. Warto porzucić głęboko zakorzenione w ludzkiej świadomości przeświadczenia aby móc zobaczyć w księgowym po prostu człowieka, a w stereotypie dojrzeć prawdę a nie bezrefleksyjną opinię.

Przeczytaj także: Konkretna firma "Konkret" >>

Opracowanie: Iwona Łabądź

To tylko stereotyp...

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Chcesz na bieżąco znać kalendarz imprez i wydarzeń kulturalnych z powiatów: Bielsko-Biała, Pszczyna, Żywiec, Cieszyn?
Dopisz się do czwartkowego newslettera: Czwartkowy newsletter BB365 >>

 


Podziel się:
Drukuj strone
facebook wykop dodaj na grono ustaw opis gg poinformuj przyjaciół na blip.pl
zapisz siĂŞ

Kalendarz koncertów, imprez i wydarzeń.

poprzedni miesiąc Maj 2016 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031