szukaj
Grupa teatralna "TREMO" w Andrychowie, fot. Jarek Skupień

Pasja człowieka do człowieka


Stowarzyszenie "Akademia Wspierania Rozwoju Człowieka" (AWRC) powstało w 2006 roku z potrzeby spotykania się i uczestniczenia w rozwoju zmierzającym w stronę jak najpełniejszego Człowieka. Celem jego istnienia jest realizacja i wspieranie działań socjotwórczych i kulturotwórczych, kształtowanie aktywnych postaw w życiu społecznym, przyczynianie się do rozwoju żywej i różnorodnej tkanki społecznej pozwalającej na pełny i satysfakcjonujący rozwój jednostek, grup i zbiorowości. AWRC zajmuje się organizacją konferencji, warsztatów rozwoju twórczego, warsztatów teatralnych, warsztatów uczących prawidłowo rozumianej socjokreacji i autokreacji. Współpracuje z placówkami odpowiadającymi za kulturę, edukację i rozwój sztuki. Uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i artystycznych miasta, regionu i kraju. Jest zainteresowane współpracą z organizacjami pozarządowymi, wzajemnym wspieraniem się w rozwoju i realizacją wspólnych (partnerskich) projektów. Ważnym aspektem jest współpracą z wszystkimi sektorami życia społecznego (samorządy, biznes, organizacje pozarządowe, niesformalizowane grupy twórcze oraz jednostki).

Przy AWRC zawiązała się grupa teatralna „TREMO” oraz grupa muzyczna „AXIS MUNDI”, które prezentowały swój dorobek w różnych miejscach miasta, regionu i kraju. Brały udział m.in. w wydarzeniach takich jak: I Polski Festiwal Didgeridoo w Mielniku, Noc Muzeów (Muzeum Etnograficzne w Warszawie), Międzynarodowy Dzień Uchodźcy w Warszawie, I Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej (Galeria Szyb Wilson w Katowicach), Festival of Arts Body.Spirit.Urban w Raciborzu, Jarmark Sztuki w Jastrzębiu Zdrój, Art Klub "Piątawka", Festiwal Ulicy Wzgórze oraz Festiwal Ulicy 11 Listopada w Bielsku-Białej, Dzień Ziemi w Andrychowie.

Członkowie AWRC uczestniczyli w realizacji projektu Inkubatora Orgnizacji Pozarządowych w Bielsku-Białej (2007-2008). Uczestnictwo w projekcie CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu) dla Górnego Śląska (Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej) zaowocowało zawiązaniem parnerstwa AWRC z Biurem Turystycznym „Sport Centrum” (2008).

 


I Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej, Galeria "Szyb Wilson", fot. Agnieszka Szałabska

 

Od sierpnia 2008 AWRC przystąpiła do partnerskiej realizacji projektu Ośrodka Kreatywności Obywatelskiej „OKO” ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Osiedla im. Wojewody Grażyńskiego. Wielość działań w nim podjętych, tak niezbędnych dla każdej społeczności, przejawiała się w dużej aktywności osób ze stowarzyszenia podczas realizacji programu projektu oraz inicjowaniu nowych przedsięwzięć aktywizujących środowisko. Takie propozycje jak grupa dyskusyjna Opinie.Konfrontacje.Dyskusje, Dyskusyjne Forum Filmowe, Teatr Tekstu „OKO”, realizowane przez AWRC, zostały wzbogacone o Tańce w kręgu oraz Warsztaty ruchowo-relaksacyjne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Konferencje, spotkania, festiwal, działania w przestrzeni publicznej, wystawy, wydarzenia okolicznościowe, w których współrealizowaniu Akademia brała udział, były bardzo istotne dla rozwoju oraz aktywnego uczestnictwa w budowaniu podstawowych mechanizmów społeczeństwa obywatelskiego i demokracji. Mnogość i różnorodność tematów podejmowanych wraz z osobami uczestniczącymi w realizacji programu „OKO”, pozwoliły nam wszystkim szerzej przyglądnąć się problemom naszego miasta, kraju, kontynentu i świata. Mogliśmy uświadomić sobie złożoność oraz powiązania wielu problemów społecznych, ekonomicznych, politycznych i kulturowych poprzez dyskusje, polemiki, debaty, prezentacje, wykłady czy seminaria.

 


Axis Mundi z Wojtkiem Sówką, fot. Agnieszka Szałabska

 

Niezwykle owocna była współpraca AWRC z uczelniami wyższymi naszego miasta, a w szczególności z Akademią Techniczno-Humanistyczną (Katedra Socjologii) oraz Wyższą Szkołą Administracji.

Spotkania i współpraca z radnymi, senatorami i posłami były ważnym elementem poszukiwania rozwiązań dla problemów i możliwości rozwoju Bielska-Białej. Bardzo istotne i pouczające było współuczestnictwo w ogólnopolskiej akcji „Masz głos, masz wybór” realizowanej przez Fundację Batorego i Szkołą Liderów doskonale zazębiające się z realizacją programu Ośrodka Kreatywności Obywatelskiej.

Cieszymy się też tym, że mogliśmy bardziej poznać organizacje pozarządowe naszego miasta, ich przedstawicieli, działaczy i beneficjentów. Niestandardowo realizowaną ekonomię społeczną zaprezentował w „OKO” zaproszony przez nas Mariusz Andrukiewicz z zaprzyjaźnionej organizacji z Cieszyna („Być Razem”), która ma na swoim koncie niezwykłe sukcesy w realizacji projektów wspomagających najbardziej potrzebujących (bezdomni, wykluczeni społecznie) oraz pobudzaniu i organizowaniu aktywności osób i podmiotów z wszystkich sektorów życia społecznego. Przyjaźnimy się i współpracujemy z Międzynarodową Koalicją dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC), której dyrektorów (Jadwiga Łopata laureatka Nagrody Goldmana i Sir Julian Rose doradca Księcia Karola ds. Wsi) zaprosiliśmy do wystąpienia w „OKO” z prezentacją i filmem dotyczącymi problemów GMO (organizmy modyfikowane genetycznie). W partnerstwie z ICCPC uczestniczymy w realizacji przedsięwzięcia „Rekord Guinness’a dla Polski i Europy Wolnej od GMO”.

Bardzo ważną dla promocji projektu „OKO” i realizowanych w nim wydarzeń była i jest współpraca z zaprzyjaźnionym regionalnym Portalem Kultury, Sztuki i Rozrywki www.BB365.info z Bielska-Białej.

Osoby z AWRC zaangażowane w realizację projektu „OKO”: Halina Hurnowicz, Agata Walczyńska, Agnieszka Szałabska, Michał Walczyński i Bogdan Oś.

 
Stowarzyszenie „Akademia Wspierania Rozwoju Człowieka”
43-300 Bielsko-Biała
ul. Tetmajera 4/2
www.czlowiek.org
www.socjokreacja.pl
bogdan@czlowiek.org

 

     
Grupa teatralna „TREMO” w Andrychowie, fot. Jarek Skupień

 

Przeczytaj o dotychczasowych inicjatywach i akcjach, które wspomaga Akademia Wspierania Rozwoju Człowieka:

Bielska socjomapa >>

Inkubator Organizacji Pozarządowych >>

Dlaczego socjokreacja? >>

List otwarty ludzi kultury >>

Grupa teatralna TREMO >>

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Weź udział w super konkursach BB365. Do wygrania bilety na koncerty, wejściówki na imprezy, rabaty i wiele czadowych niespodzianek. Zapoznaj się z konkursami na ten tydzień >>

Jeszcze nie korzystasz z przywilejów jakie przygotowaliśmy dla zapisanych do strefy VIP? To nie tylko konkursy i nagrody. Zobacz dlaczego warto i dopisz się do grona VIP-ów BB365.  Skorzystaj z bezpośredniego linku: Tylko_Dla_VIP

 


Podziel się:
Drukuj strone
facebook wykop dodaj na grono ustaw opis gg poinformuj przyjaciół na blip.pl
zapisz siĂŞ

Kalendarz koncertów, imprez i wydarzeń.

poprzedni miesiąc Maj 2016 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031