szukaj

Rusza budownictwo na ATH


Wydział Nauk o Materiałach i Środowisku ATH rozpoczyna rekrutację na studia na kierunku budownictwo. Pozostały też wolne miejsca na kilku innych kierunkach Akademii Techniczno-Humanistycznej.

 

Zgodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie kierunku budownictwo rektor ATH prof. Ryszard Barcik przywiózł w czwartek z Warszawy. – Decyzję otrzymaliśmy późno. Dlatego choć rekrutację organizujemy już teraz, studia na kierunku budownictwo ruszą w semestrze letnim, w lutym przyszłego roku. Na innych uczelniach ten kierunek cieszył się dużym powodzeniem, dlatego spodziewamy się sporego zainteresowania kandydatów – wyjaśnia rektor. Na pierwszym roku budownictwa studiów stacjonarnych I stopnia (inżynierskich) ATH przygotowało dla kandydatów 120 miejsc, na studiach zaocznych – 90.

 

Jak wyjaśnia prof. Jarosław Janicki, prorektor ATH ds. nauki i współpracy zewnętrznej, na projekt uruchomienia budownictwa Akademia zdobyła 4,2 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych. Dzięki temu zostaną doposażone uczelniane laboratoria w specjalistyczny sprzęt. Dofinansowanie pozwoli także na zatrudnienie dodatkowych dydaktyków, specjalistów w dziedzinie budownictwa, oraz ekspertów, również z zagranicy, którzy przyjadą na ATH z wykładami.

 

Otrzymane pieniądze zostaną dodatkowo przeznaczone na organizację zajęć terenowych, staży i praktyk studenckich, również wymianę i staże naukowe dla kadry. – Zanim zakupimy odpowiedni sprzęt i urządzimy własne laboratoria, studenci naszego budownictwa będą mogli korzystać ze specjalistycznej aparatury badawczej w laboratoriach Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego, z którym uczelnia współpracuje – dodaje prof. Janicki.

 

Budownictwo jest kolejnym kierunkiem Akademii Techniczno-Humanistycznej – po ratownictwie medycznym i transporcie – uruchomionym jako odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy i sugestie samorządów Podbeskidzia. – Samorządowcy, m.in. prezydent Bielska oraz starostowie naszych powiatów, zwracali uwagę, że region prężnie się rozwija, a poważną przeszkodę stanowi brak inżynierów budownictwa. Liczymy, że nasze studia pomogą w likwidacji tych ograniczeń – wyjaśnia prof. Barcik.

 

Tymczasem pozostały jeszcze wolne miejsca na kilku kierunkach studiów w ATH, na których nauka rozpocznie się w październiku. Wolne miejsca na studiach stacjonarnych I stopnia zostały jeszcze na zarządzaniu i inżynierii produkcji na Wydziale Budowy Maszyn i Informatyki, inżynierii środowiska, ochronie środowiska oraz włókiennictwie na Wydziale Nauk o Materiałach i Środowisku, socjologii oraz stosunkach międzynarodowych na Wydziale Zarządzania i Informatyki, a także na filologiach polskiej i słowiańskiej na Wydziale Humanistyczno-Społecznym. Na studiach stacjonarnych magisterskich (II stopnia) są jeszcze wolne miejsca na mechanice i budowie maszyn oraz zarządzaniu i inżynierii produkcji, a także na filologiach polskiej i słowiańskiej.

 

Dlatego władze ATH przedłużyły do 29 września okres zgłaszania się kandydatów na te kierunki. – Rekrutacja na studiach stacjonarnych wypadła całkiem dobrze, zostały wolne tylko pojedyncze miejsca. Więcej wolnych miejsc jest na studiach niestacjonarnych, zarówno I, jak i II stopnia. To jednak są studia płatne i często kandydaci decydują się na podjęcie kształcenia w ostatniej chwili, pod koniec września – wyjaśnia prof. Henryk Klama, prorektor ATH ds. studenckich i kształcenia. Szczegółowe informacje na temat wolnych miejsc na kierunkach w ATH można znaleźć na stronie: http://www.ath.bielsko.pl/rekrutacja_new/r_index.php.


Podziel się:
Drukuj strone
facebook wykop dodaj na grono ustaw opis gg poinformuj przyjaciół na blip.pl
zapisz siĂŞ

Kalendarz koncertów, imprez i wydarzeń.

poprzedni miesiąc Czerwiec 2016 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930